Darmowy backup Hyper-V – Kopia zapasowa systemu Windows Server

Większość wiodących producentów oprogramowania do backupu oferuje bezpłatne, ograniczone wersje swoich programów. Poświecę niektórym rozwiązaniom, również im płatnym wersjom, więcej miejsca w kolejnych wpisach. Dziś chciałem opisać moją przygodę z prostym i bezpłatnym narzędziem wbudowanym w Windows Server 2012.

Instalacja i konfiguracja jest bardzo prosta. Instalujemy nową funkcję serwera o nazwie „Kopia zapasowa systemu Windows Server”. Po uruchomieniu przystawki, klikając prawym klawiszem na „Lokalna Kopia Zapasowa” uruchamiamy „Harmonogram wykonywania kopii zapasowych”. Wybieramy typ konfiguracji, kopia całego serwera, lub opcja „Niestandardowa” w celu wybrania folderów lub aplikacji. Kopia całego serwera będzie zawierała całą konfigurację, wszystkie woluminy i wszystkie wirtualne maszyny. Mała uwaga, narzędzie obsługuje tylko systemu plików NTFS i ReFS. Kolejny krok to wybór miejsca docelowego. Mamy 3 opcje,

  • kopia na osobnym dysku (UWAGA: Dysk zostanie sformatowany i nie będzie widoczny w eksploratorze Windows) – funkcja przydatna przy kopiach zapisywanych na dysku zewnętrznym, brak dostępu do danych z poziomu Windows zwiększa bezpieczeństwo i zapewnia integralność danych, szczególnie przydatne przy rotacyjnej zmianie dysków zawierających kopie.
  • kopia na woluminie – funkcja przydatna, jeżeli na docelowym miejscu na kopie są też inne dane
  • kopia na udostępnionym dysku sieciowym

Na koniec określamy częstotliwość i termin backupu. Tutaj jest mały minus, robimy kopię raz dziennie, albo kilka razy dziennie. Domyślnie nie ma opcji w stylu „tylko w dni robocze”,”raz w tygodniu”. Jest to zalecane rozwiązanie, ale w niektórych środowiskach może wystarczyć rzadsze wykonywanie kopii, albo też wymagane będzie stworzenie kilku harmonogramów (np. codzienny backup danych, a system state raz w tygodniu). Taką funkcjonalność możemy osiągnąć poprzez odpowiednie skrypty z wykorzystaniem harmonogramu zadań i narzędzia wbadmin. Poniżej opiszę konfigurację mojego klienta:
System – wolumin C:
Dane – woluminie D:

Rotacyjny dysk na backup – wolumin X:

Na początek backup danych:

Poniższa komenda utworzy zadanie o nazwie „CodziennyBackup” który wykona się codziennie, o godzinie 22:00. Uruchomi ono skrypt, który wykona kopię danych z D: na X:

SCHTASKS /Create /SC DAILY /TN CodziennyBackup /RL HIGHEST /ST 22:00 /TR “WBADMIN START BACKUP -backupTarget:D: -include:X: -quiet >> C:log.txt“

A teraz backup ustawień systemu:

Poniższa komenda utworzy zadanie o nazwie „TygodniowySystemState” który wykona się co tydzień, w sobotę o 20:00. Uruchomi ono skrypt, który wykona kopię ustawień systemu na dysk X:

SCHTASKS /Create /SC WEEKLY /D SAT /TN TygodniowySystemState /RL HIGHEST /ST 20:00 /TR “WBADMIN START SYSTEMSTATEBACKUP -backupTarget:X: -quiet >> C:log.txt“

 

Kopia wszystkich krytycznych ustawień i woluminów (do odtworzenia całego systemu):

Poniższa komenda utworzy zadanie o nazwie „PelnaKopia” który wykona się co dwa tygodnie, w niedzielę, o 20.00. Uruchomi ono skrypt, który wykona kopię wszsytkich krytycznych ustawień systemu na dysk X:
SCHTASKS /Create /SC WEEKLY /MO 2 /D SUN /TN PelnaKopia /RL HIGHEST /ST 20:00 /TR “WBADMIN START BACKUP -backupTarget:X: -allCritical -quiet >> C:Log.txt“

 

Microsoft zaimplementował również funkcję automatycznego nadpisywania starszych wersji kopii zapasowych, jeżeli na dysku/woluminie zabraknie miejsca, więc teoretycznie nie musimy się martwić o wolne miejsce na nowe kopie. Samodzielne usuwanie plików backupu jest niezalecane, jednak możliwe z poziomu linii komend i narzędzia wbadmin.
Przykład:
wbadmin delete systemstatebackup –keepversions:10 – ta komenda pozostawi ostatni 10 kopii ustawień systemu i usunie wszystkie pozostałe
wbadmin delete systemstatebackup –deleteOldest – ta komenda usunie najstarszą kopię ustawień systemu

W celu usunięcia kopii danych

Na koniec kilka przydatnych informacji:
1. Wszystkie powyższe zadania muszą być ustawione z najwyższym priorytetem. Używając przystawki Harmonogramu zadań upewnij się że zaznaczyłeś opcję “[  ] Uruchom z najwyższymi uprawnieniami”
2. Każde zadanie generuje log, zapisywany na dysku c: Warto do niego zaglądać w celu sprawdzenia stanu wykonania zaplanowanych zadań.
3. Komenda wbadmin nie uruchomi się, jeżeli będzie aktywne inne zadanie backupu. Upewnij się, że w momencie rozpoczęcia nowego zadania, poprzednie zdąży się wykonać.
4. Zadania stworzone w harmonogramie nie pojawią się w przystawce „Kopia zapasowa systemu Windows Server”
5. Na dedykowanym woluminie, wykorzystywanym na potrzeby kopii, warto zmienić ustawienia usługi VSS. W moim przypadku może ona użyć całej pojemności dysku więc komenda do jej konfiguracjji wygląda tak:
vssadmin resize shadowstorage /for=X: /on=X: /maxsize=UNBOUNDED

Dla bardziej zaawansowanych komend wbadmin proponuję zapoznać się z informacjami na stronach firmy Microsoft:
https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc770340(v=ws.11).aspx
Więcej o komendach harmonogramu zadań można przeczytać tutaj:
https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc721871.aspx

Ustawiając moją konfigurację i pisząc ten post korzystałem z następujących stron:
https://blogs.technet.microsoft.com/filecab/2009/04/13/customizing-windows-server-backup-schedule/